Ať už stojíte před volbou, jaké nové dveře do vašeho domu nebo bytu pořídit, případně přemýšlíte, jakým způsobem vylepšit ty stávající, budou se vám hodit rady, jak o interiérové dveře vhodně pečovat. Údržba není náročná nebo namáhavá, odměna je ale sladká. Při správném opatrování si vaše interiérové dveře zachovají svůj pěkný vzhled dlouhá léta.

plancher-interierove-dvere2

Materiál ovlivňuje způsob čištění

Stejně jako u podlah nebo u nábytku je údržba interiérových dveří určena do velké míry materiálem jejich povrchu. Velkou výhodou je, že v posledních letech už nejste při výběru nijak významně omezováni a nemusíte dělat velké kompromisy mezi požadovanou odolností a přírodním vzhledem. Obojí donedávna splňovala pouze dýha. Možná nevíte přesně, co se pod tímto pojmem ukrývá. Je to tenká vrstva přírodního dřeva, kterou se potahují povrchy dveří. Většina nově používaných materiálů přináší kombinace, které spojují přírodní vzhled s větší či menší odolností vůči vnějším vlivům – fólie, laminát. Finální výběr záleží pak už pouze na vás.

Výběr nových dveří

Pokud kupujete do vaší domácnosti interiérové dveře nové, měli byste se při jejich výběru kromě estetických parametrů zaměřit i na ty užitné. Dveře se vám musí líbit, jejich údržba by vám ale neměla přidělávat vrásky na čele. Měla by být snadná a pokud možno i rychlá. Levné dveře jsou obvykle potažené fólií, která vyžaduje opatrnou péči. Pokud použijete abrazivní látky, může dojít k nenávratnému poškození jejich povrchu. V tomto případě je ideální použít jemně navlhčenou měkkou tkaninu, kterou dveře očistíte. V posledních letech jsou stále oblíbenější utěrky z mikrovlákna, které kvalitně čistí bez nutnosti použití saponátu.

plancher-interierove-dvere-invado

Odolnost povrchu usnadňuje čištění

Máte doma psa nebo kočku? Potom na fóliové dveře zapomeňte. Drápky domácích mazlíčků by povrch poškodily tak, že by jejich fólie doznala nevratných změn. Malé děti se na levných dveřích také umí nehezky podepsat. Pokud je vaše domácnost rušnější, rozhlížejte se v kategorii laminátových dveří. Pro standardní domácnost je ideální volbou oblíbený střednětlaký laminát, který je známý také pod zkratkou CPL. Nabízí dobrou odolnost, oproti fólii i vyšší výdrž a nepřeberné množství barevných odstínů, samozřejmě včetně realistických dřevěných textur. Laminátové dveře (a to včetně dřevodekorů s 3D povrchy) čistíme pomocí suchého nebo jemně vlhkého hadříku. Pokud je znečištění rozsáhlejší, bez obav použijte roztok vody a saponátu v odpovídající koncentraci.

Na dřevo opatrně

Dýha spojuje krásu a rozmanitost. Pokud si potrpíte na originály, je pro vás jednou z ideálních variant. Při čištění ale mějte na paměti, že se jedná o klasický přírodní dřevěný povrch, proto není možné používat přílišné množství vody. Dýha by mohla nasáknout a nepěkně se zkroutit. K otírání proto postačí pouze navlhčený hadřík. Saponáty vysušují, proto jsou na dřevěné povrchy nevhodné. Pokud je znečištění větší, vyzkoušejte mýdlový čistič, ten by měl pomoci. Je určen na dřevěné dveře, využijete jej ale i na leptaná nebo pískovaná skla, všechny druhy nábytku nebo na vnitřní i venkovní dřevěné parkety a obklady. Přináší dřevu dokonalou čistotu bez šmouh. Osvěží barvu dřeva a dodá bonus v podobě příjemné vůně čistoty. Je antistatický, díky čemuž odpuzuje prach.

plancher-interierove-dvere-verte-doors

Rady získáte u odborníků

Nejste si jisti tím, jak vaše interiérové dveře správně udržovat? Nevíte, zda je čistič, který jste doma zvyklí používat, ten pravý pro povrch vašich dveří? Zeptejte se u odborníků. Při koupi nových dveří jsou instrukce k údržbě součástí návodu, prodejce vám ale vše rád vysvětlí. Stejně tak se na něj můžete obrátit i u dveří, které již máte doma. Profesionál se nebude zdráhat podat radu i v případě, že jste dveře nekupovali přímo u něj.

Všeobecná pravidla pro čištění dveří

Hadřík na čištění nemusí být příliš vlhký, u dýhovaných dveří zcela postačí jemné namočení. Používejte pouze doporučené čisticí prostředky – u dýhy mýdlové, u fólie a laminátu saponáty. Vyhněte se abrazivním pískovým a agresivním čisticím prostředkům na bázi chlóru. Výrobci důrazně varují před použitím drátěnek nebo kartáčů, ideální jsou jemné hadříky. Prosklené rámečky obvykle stačí otřít suchým hadrem, osvědčila se také navlhčená utěrka z mikrovlákna. U čirých skel můžete vyzkoušet i prostředek na mytí skel a následně lešticí přípravek. Při úklidu neopomínejte ani menší součásti dveří, jako jsou zámky a panty. Před korozí je ochráníte pomocí speciálních minerálních a silikonových olejů.  Při jakémkoli údržbovém zásahu postupujte opatrně. Pokud si nejste jisti, zda jste vybrali správný typ čističe, vyzkoušejte jej na malém kousku na méně viditelné části dveří. Zabráníte tak nezvratnému poškození jejich povrchu.

Náš tip: Interiérové dveře – který typ povrchové úpravy si vybrat?