Plísně, houby a mechy. Postrach domů, které nemají to štěstí, aby se vyhřívaly na výsluní a ošlehával je čerstvý vítr. Pokud se vaše nemovitost nachází v oblasti s vysokou vlhkostí, v závětří nebo stínu – potom jste těmito problémy obzvláště ohroženi. Nejde přitom jen o estetickou vadu. Plísně pronikající do interiérů mohou mít vážné dopady na zdraví.

Jak plísně na fasádě vznikají?

Jak už bylo řečeno – největším nepřítelem zdravé fasády je vlhkost, nedostatek slunce a vzduchu. Největší riziko plísní tedy nesou zejména severní strany domů. Různé nežádoucí mikroorganismy zde rostou díky vlhkosti, která se na povrchu zdí udržuje. Problematické jsou zateplené fasády, na kterých se zejména přes noc vlhkost kondenzuje. Vrstva izolace totiž zabraňuje pronikání tepla zevnitř domu, které by fasády vysušilo.

bydlimespokojene.cz_ars_cz_01

Plísně ohrožují naše zdraví

Napadení plísněmi nezpůsobí jen vizuální škody na domovní fasádě. Tyto organismy se šíří vzduchem a dostávají se snadno do interiérových prostor. Zde nastává skutečný problém, který se přímo dotýká zdraví obyvatel. Dlouhodobé vystavení prostředí s plísněmi může zapříčinit rozvoj mnoha obtíží. Zejména vznik nebo rozvoj alergií a onemocnění dýchacích cest.

Plísní se lze zbavit

Plísně nejsou neporazitelným protivníkem. Dlouhodobě lze jejich vznikání zabránit speciálními fasádními nátěry proti plísním. Těchto nátěrů existuje celá řada druhů a je na odbornících, aby vybrali tu správnou variantu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak likvidace plísní probíhá?

Nejdříve je nutné zbavit se již existujících plísní, mechů a řas nebo jejich zárodků. Speciálními přípravky jsou fasádní plísně zahubeny a poté odstraněny vysokotlakými přístroji. Následuje oprava případných škod na fasádě a poté nanesení protiplísňových nátěrů fasády. Váš dům i zdraví tak mohou být ochráněny na mnoho let.