Toužíte oživit stěny vašeho bytu a dodat jim osobitý styl? Pak jsou tapety tou pravou volbou! S jejich pomocí proměníte fádní interiér v elegantní a útulný prostor. Ale jak se v záplavě vzorů, barev a materiálů zorientovat a vybrat tu pravou tapetu? S naším průvodcem to zvládnete hravě!

Velikost hraje roli

Zásadní je zohlednit rozměry místnosti. Do malých pokojů se hodí světlé tapety s jemnými vzory, které prostor opticky zvětší. Naopak do velkých a prosvětlených místností se nebojte použít tmavší barvy a výraznější vzory.

Vliv světla a nábytku

Množství denního světla hraje důležitou roli při výběru barvy tapety. Málo osvětlený pokoj projasní a opticky rozšíří světlé tapety. Naopak velký a prosvětlený pokoj snese i tmavší tapety. Barvu tapety slaďte s nábytkem a doplňky v interiéru. Máte výrazný nábytek? Zvolte jemnější tapetu. Naopak k minimalistickému nábytku se hodí tapeta s výrazným vzorem.

Materiál – vlastnosti a údržba

Vybírat můžete z papírových, vliesových a vinylových tapet. Papírové tapety jsou nejlevnější, ale nejméně odolné. Vliesové tapety se snadno lepí a jsou omyvatelné. Vinylové tapety jsou nejodolnější a vhodné i do vlhkého prostředí.

Vzory a barvy – nekonečné možnosti

Geometrické vzory dodají interiéru moderní a elegantní vzhled. Květinové vzory vnesou do pokoje romantickou atmosféru. Pruhované tapety opticky zvednou strop. Fototapety s motivem krajiny, města nebo zvířat dodají interiéru jedinečný a originální vzhled.

Tipy pro dokonalý výsledek

  • Před tapetováním zeď vyrovnejte a zbavte se nerovností.
  • Při výběru lepidla se řiďte návodem výrobce tapety.
  • Tapety lepte od shora dolů a dbejte na napojování vzorů.
  • Po nalepení tapety uhlaďte a vytlačte přebytečné lepidlo.

Nebojte se experimentovat!

Tapety jsou skvělým nástrojem pro vyjádření vašeho vkusu a individuality. Nebojte se experimentovat s barvami, vzory a materiály. Vytvořte si interiér, ve kterém se budete cítit příjemně a útulně.

Tip navíc: Inspirujte se na internetu, v časopisech o bydlení nebo navštivte specializovaný obchod s tapetami.