Ucpaný odpad? Žádná panika! S trochou know-how a šikovnými pomocníky se s ním hravě vypořádáte sami. V tomto článku vám prozradíme osvědčené tipy a triky, jak si poradit s ucpaným dřezem, vanou i sprchovým koutem.

Zjistěte rozsah problému

Než se pustíte do čištění, je důležité zjistit, jak moc je odpad ucpaný. Pokud voda odtéká pomalu, ale stále odtéká, jedná se o lehčí ucpání. Pokud se voda hromadí a neodtéká vůbec, je ucpání vážnější.

Vyzkoušejte domácí metody

Pro lehčí ucpání existuje řada osvědčených domácích metod, které vám pomohou. Zkuste:

  • Gumový zvon: Klasika, která nikdy nezklame. Napusťte do dřezu trochu vody, přiložte zvon a silně pumpujte. Podtlak by měl uvolnit nečistoty a voda by měla začít odtékat.
  • Jedlá soda a ocet: Smíchejte 1/2 hrnku jedlé sody a 1/2 hrnku octa v misce. Směs nalijte do odpadu a nechte 15 minut působit. Poté zalijte horkou vodou. Chemická reakce mezi sodou a octem uvolní plyny, které pomohou rozrušit nečistoty.
  • Sůl a kypřicí prášek: Do odpadu nasypte 1/2 hrnku soli a 1/2 hrnku kypřicího prášku. Zalijte horkou vodou a nechte 15 minut působit. Tato směs má podobný efekt jako soda a ocet.
  • Coca-Cola: Tento sladký nápoj obsahuje kyselinu fosforečnou, která dokáže rozpouštět tuky a usazeniny. Nalijte do odpadu 1 litr Coca-Coly a nechte 30 minut působit. Poté zalijte horkou vodou.

Mechanické čištění

Pokud domácí metody nepomohly, je čas na mechanické čištění. Zkuste:

  • Sifon: Odšroubujte sifon a zkontrolujte, zda se v něm nenachází nečistoty. Pokud ano, vyčistěte ho a znovu zašroubujte.
  • Pružina: Zasuňte do odpadu pružinu a otáčejte s ní, abyste uvolnili nečistoty.
  • Vysavač: Pomocí speciálního nástavce na vysavač zkuste vysát nečistoty z odpadu.

Chemické čističe

V případě těžko dostupných ucpaných odpadů existují chemické čističe. Tyto čističe obsahují silné chemikálie, které dokáží rozpustit i odolné usazeniny. Při práci s chemickými čističi je nutné používat ochranné rukavice a brýle.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s ucpaným odpadem, je předcházet mu. Do odpadu nevhazujte zbytky jídel, vlasy, vatové tyčinky a jiné předměty, které by ho mohly ucpat. Pravidelně čistěte sifon a používejte preventivní čističe.

Kdy zavolat instalatéra?

Pokud se vám nedaří odpad vyčistit sami, je čas zavolat instalatéra. Ten má k dispozici speciální nástroje a zkušenosti, s jejichž pomocí si poradí i s těžko dostupnými ucpanými odpady.

Bonusový tip: Pro udržení průchodnosti odpadu je vhodné jednou měsíčně nalít do odpadu litr octa a nechat ho 30 minut působit. Ocet pomůže rozpustit usazeniny a dezinfikovat odpad.

Doufáme, že vám naše tipy pomohly a zbavili jste se ucpaného odpadu bez zbytečného stresu. Další užitečné rady najdete v magazínu Radyprovšechny.cz.