Výměna podlahyBydlení v panelových domech má jednu nevýhodu: bydlíte-li pod někým, slyšíte jeho kroky, v případě rodiny s dětmi spíše zběsilé dupání. Pokud vás nerovnosti či nepříliš vábný vzhled vaší podlahy dohnaly k rozhodnutí, že je na čase investovat do její výměny, musíte myslet na pár věcí, než se do tohoto radikálního kroku vůbec pustíte. Věřte nebo ne, ale o estetickou stránku jde až v posledním případě. Pěkný dekor podlahy totiž nemá absolutně žádný vliv na její funkčnost. Zvláště bydlíte-li v paneláku, vašimi nejdůležitějšími kritérii je především hlučnost, údržba, konstrukční výška a mechanická odolnost.

  • Hluk

    Stále více vás rozčiluje dupání lidí bydlících o patro nad vámi? Je samozřejmé, že dupání, dusání či klapání podpatků (ano, i tohle můžete slyšet!) může být zvláště k večeru, v noci či naopak k ránu, kdy je u vás doma ticho jako v hrobě velmi nepříjemné a rušivé. Pak je třeba zaměřit pozornost na odhlučnění stropu. Nenechte se zmást, i když je řeč o stropu, budeme se věnovat pokládce podlahy. Doporučovanými materiály je PVC a přírodní linoleum, méně pak laminát či vrstvená dřevěná podlahovina. Obecně platí, že nejtišší jsou celoplošně lepené podlahy. 

  • Suchý vzduch

    Suchý vzduch je problém, na který narazí většina lidí, kteří se rozhodli vyměnit stávající podlahu za novou. Jestli nějakému typu podlah nevadí vlhkost či změna teplot, je to jednoznačně dlažba. Je samozřejmé, že si nikdo nepořídí dlažbu do obýváku, proto je lepší  volit nejméně náchylné PVC. Pokud doma řešíte vzdušnou vlhkost, vyhněte se dřevu, laminátu či přírodnímu linoleu. Tyto typy podlahové krytiny mohou sesychat. 

  • Údržba

    Především hospodyňky chtějí finální výběr co nejvíce přizpůsobit co možná nejsnazší údržbě. Pokud je i toto kritérium vaším cílem, ideální volbu pro vás představuje dlažba nebo PVC. Ty stačí jednoduše vysát či setřít a máte po úklidu. Neuškodíte si ani výběrem přírodního linolea, které se nečistot zbavuje suchou cestou. Co se úklidu týče, nejnáročnější je pochopitelně dřevo. Pokud se pro něho rozhodnete a následně jej budete chtít při úklidu vytírat, dbejte pozornost na to, aby voda zaschla maximálně do jedné minuty. Delší dobou byste si mohli zadělat na problém…