Dřevo patří mezi oblíbené materiály. Je tak samozřejmostí, že se s prvky ze dřeva setkáte naprosto v každé podobě interiérových, ale i exteriérových prostorů bydlení. Dřevo se vyznačuje množstvím pozitiv. Pochlubí se pevností, tvarovou stálostí a dlouhou životností – to však pouze za předpokladu, že je o něho dobře pečováno. Předem vás však můžeme uklidnit, že správná péče o dřevo není nic extra složitého. Chce to však přece jen dodržovat nějaké zásady a především tuto oblast nikterak nepodceňovat.

Základem je správný nátěr

garden-831995_960_720Základem toho, aby dřevo, respektive prvky vyrobené ze dřeva, třeba nábytek, opravdu dlouho vydrželi, je správný nátěr. Nejedná se obvykle o jednorázovou akci. Nátěr je zapotřebí především u exteriérového venkovního nábytku několikrát po dobu jeho užívání opakovat. Venkovní nábytek je vystaven nepříznivým povětrnostním podmínkám, musí si poradit s ostrými slunečními paprsky, ale i s chladnem nebo třeba přeháňkou či vlhkostí. Samozřejmě, že by se měl v případě příliš nepříznivého počasí uschovávat.

K ochraně dřeva doporučujeme speciální nátěry a lazury. Ty zakoupíte ve specializovaných prodejnách, případně v hobby marketech. Aplikace každého nátěru se řídí mírně odlišnými pravidly, vždy si tak přečtěte návod. Velký pozor dávejte také na to, pro jaké dřeviny je konkrétní nátěr určen. Ne pro jakýkoliv nábytek či dřevěný prvek se totiž bude hodit jakýkoliv prostředek.

Pro jednodušší práci se vyplatí vybrat nátěry s nižší viskozitou a rychlejším schnutím. Natírání vám potom půjde lépe od ruky.

Pozor na plísně a houby

Při péči o dřevěný nábytek si je zapotřebí dávat také pozor na houby a plísně. Ty velmi často napadají takové dřevěné prvky, které jsou dlouhodobě ve vlhkém prostředí. I pro tyto účely jsou vhodné určité nátěry, o konkrétnosti jejich použití se však poraďte přímo s odborníky. A hlavně na nic nečekejte, pokud byste problematiku plísní a hub v nábytku podcenili, mohlo by být brzy na jakoukoliv nápravu pozdě!

Foto: pixabay.com