Zdá se vám, že je ten nejvyšší čas na obměnu dveří ve vaší domácnosti? Především pokud se jedná o starší dveře, je velice pravděpodobné, že se vám tato myšlenka časem nevyhne. Při výběru nových dveří potěší široký sortiment. Nikomu by tak nemělo činit nejmenší problémy splnit si svoje představy a nároky. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že nejsou dveře jako dveře – před samotným pořízením byste si měli odpovědět hned na několik základních otázek!

Rozdíl mezi pravými a levými dveřmi

door-1089638_960_720Asi nejvíce chyb se lidé dopouštějí při volbě levých nebo pravých dveří. Přitom rozdíl je velice podstatný a na problematice není zapotřebí hledat žádné složitosti. Jednoduše se postavte čelem ke dveřím na tu stranu, kam se otevírají, a uvědomte si, kde by měly mít nové dveře panty. Pokud vpravo, bude se jednat o pravé dveře, naopak pokud vlevo, požadujte levé dveře.

Typ dveří především v závislosti na velikosti prostoru

Důležitý je také správný typ dveří. Především, pokud máte v jednotlivých místnostech málo místa, nebude nejvhodnějším řešením pořízení klasických křídlových dveří – je totiž nutné počítat s jejich otevíráním do prostoru a nebylo by asi nejvhodnější, pokud by například narážely na nábytek, nebo v koupelně do pračky nebo na umyvadlo. V těchto situacích mohou přijít vhod dveře vysouvací, ovšem pouze v případech, kdy budou ladit s okolními prvky interiéru.

Správná velikost dveří

Neméně podstatnou věcí jsou i optimální rozměry dveří. Nevyplatí se pořizovat příliš úzké dveře – možná byste byli nepříjemně překvapeni v situacích, kdy byste stěhovali nábytek nebo nějaký spotřebič a dveřmi jednoduše neprolezli. Minimální šíře interiérových dveří by tak měla být 80 centimetrů, případně i o něco více.

Foto: pixabay.com