Zateplení střechy se vyplatí /

Zateplení střechy se vyplatí /

Střecha je základní stavební a konstrukční součást každé nemovitosti. Je úplně jedno, jestli se jedná o rodinný dům, vilu nebo třeba chatu či chalupu. Zkrátka všude je střecha, u které je zapotřebí počítat s kvalitním provedením. Velmi důležité je také především v dnešní době, správné zateplení střechy. Díky tomu totiž můžete ušetřit mnohé, naprosto zbytečné finanční výdaje. Je-li střecha adekvátně zateplená, dochází k minimálním tepelným ztrátám. Díky tomu je možné mnohem méně vytápět. Zjednodušeně řečeno, naakumulované teplo se více udržuje v interiérových prostorách a neuniká ven. Samozřejmě, že k ideálnímu stavu je vhodné kromě zateplení střehy provést izolaci i obvodových stěn, nabízí se také případná výměna netěsnících oken, velmi často za plastová!

Konkrétní provedení je třeba naplánovat

Zateplení střechy nemusí být zase tak složité, chce si prostudovat několik tipů a doporučení. Inspirujte se například u vašich příbuzných nebo známých! Obecně existují dva nejrozšířenější postupy. Jedná se buď o zateplení pod krovy, které je snazší a není při něm potřeba sundávat střešní krytinu. V tomto případě se jedná nejčastěji o dvou nebo tříplášťovou izolaci, u které není zapomenuto ani na hydroizolační fólii. Druhý způsob je potom náročnější, jak časově, tak i na provedení. Bude se hodit hlavně při realizaci nové střechy.

Důležitá je také volba odvětrávání. Zateplení střechy je možno provést tak, aby docházelo k odvětrávání nebo i bez odvětrávání. Při druhé volbě je zapotřebí myslet, jakým způsobem bude docházet k výměně vzduchu, aby se v prostoru nejen pod střechou nehromadila vlhkost, která má za následek tvorbu plísně.

Volba izolace, respektive konkrétního materiálu k zateplení potom vychází z celkové povahy střešního systému jako celku. Je nutné přihlížet k mnohým parametrům. Základem je rozhodně vhodná a kvalitní střešní krytina s dlouholetou životností. Zateplení střech zažívá v poslední době zvýšený zájem. Je to způsobeno hlavně tím, že v dřívějších dobách se na tuto podstatnou věc tak nějak nemyslelo. Nám teď nezbývá nic jiného, než se do této práce postupně pustit, alespoň tedy v případech, kdy chceme docílit nižší energetické náročnosti stavby!