Výmalba

Výmalba

Barvy jsou kouzelnice, které působí na člověka tak jako manipulátor. Barvy v nás dokážou vyvolávat emoce i fyzické pudy. Modrá je melancholická, žlutá je barvou bezpečí a červená je agresivní. Barvy dokážou kouzlit i s prostorem a vzezřením našeho domova. Opticky zmenšují či zvětšují, zútulňují nebo naopak odosobňují. Barva je velmi důležitým prvkem našich bytů a při vybavování domu bychom na ni neměli zapomínat.

Za vším hledej psychologii, a co se týče výmalby bytu, pak psychologii barev. V některých bytech se cítíme bezpečně a příjemně, jinde naopak cize a nevítaně.

Barvy v interiéru přitom vyjadřují lidskou osobnost. Většinou je však přizpůsobujeme účelu místnosti. Barvy mají mnoho hodnot a významů: estetický, biologický, psychologický, společenský a kulturní.

Při výběru barev si uvědomte, že v místnosti budete trávit každý den a někdy i 24 hodin denně, a proto musíte barvy vybírat podle svého pocitu a zároveň se můžete nechat inspirovat doporučenými barevnými kombinacemi. Často se doporučuje se před výmalbou bytu zajímat o působení jednotlivých barev na člověka, neboť barvy na nás působí velmi intenzivně a v soukromých prostorách by mohli ovlivňovat celý náš život.

Rozšíření, optické zvětšení

Místnost opticky zvětší barvy mírné, světlé i chladivé.

Zúžení, optické zmenšení

Syté a intenzivní barvy teplých tónů místnost zmenší.

Psychologie také dokazuje, že syté barvy na nás působí tíživě a drží nás při zemi, naopak barvy světlé nás nadnášejí a dopřávají nám pocitu volnosti.