Zahrada plná volně rostoucího a především nezvaného plevele – tak takhle si drtivá většina nadšených zahrádkářů dokonale vyhlížející pozemek bez jediné chybičky, který by jim mohli sousedi jen závidět, opravdu nepředstavuje. Tato skutečnost pro nás byla impulsem pro vytvoření dnešního článku, ve kterém se společně s vámi podíváme na čtyři nejčastější druhy plevele, které se s železnou pravidelností objevují na drtivé většině zahrádek: pampeliška, bršlice kozí noha a pcháč rolní. I když do jejich působení ještě nějaký ten pátek zbývá, vám naše dnešní řádky rozhodně přijdou vhod. Budete před plevelem o krok napřed a vyrašení plevele na zahrádce vás již nepřekvapí.

dandelions-932115_1920

Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha představuje jeden z velmi odolných druhů plevele, se kterými je boj mnohdy opravdu dlouhý. Nejčastěji se vyskytuje na vlhkých a stinných místech, kdy se vám například na záhoncích rozšíří plazivými podzemními oddenky. Bršlice kozí noha se začíná rozšiřovat v období od května do srpna. A jak se tohoto plevele zbavit? Účinnou pomocí je totální likvidace v případě, kdy se nechcete pouštět do boje pomocí chemických přípravků. Doporučit můžeme i pravidelné sekání, kterým rostlinu oslabíte.

Pcháč rolní

Pcháč rolní je rozšířený plevel, který toho k životu moc nepotřebuje – v podstatě si vystačí jen s velmi malým množstvím vody a výživy. Jakmile jej necháte bez povšimnutí vesele rozrůstat, dokáže vám zamořit všechny okrasné rostliny. Pcháč rolní poznáte velmi snadno a to podle pichlavých stonků a listů a délky dosahující až 150 cm. Pcháč rolní kvete od května do podzimu a semena se velmi snadno přenáší větrem. Nejjednodušším způsobem, jak se tohoto plevele zbavit, je nekompromisní vytrhnutí.

Pampeliška

Plevel, který se na první pohled tváří nevinně. Ideální pomocí proti pampeliškám je prevence. Podaří-li se vám je odstranit ještě před kvetením, uděláte nejlépe. Pokud byste pampelišku nechali rozkvést až do stádia, kdy se na ní vytvoří bílé chomáčky, velice snadno by se vám rozsemenila po celém pozemku. Listy pampelišek lze potírat herbicidem nebo můžete použít i přípravky určené do trávníků.

Obrázek: pixabay.com