I skladování potravin v lednici má svá jasná pravidla, na která je třeba myslet, chcete-li, aby vám potraviny vydržely do nejdéle, nekazila se jejich kvalita a nedocházelo zde ke množení bakterií. Skutečnost se má tak, že většina lidí skladování potravin v lednici hodně podceňuje a nevěnuje mu pražádnou pozornost – zkrátka jen tak bez rozmyslu vyskládají nákup na jednotlivé poličky, kdy mezi sebe míchají mléčné a masné výrobky. Jestliže nechcete vyhazovat peníze oknem a toužíte po tom, aby nakoupené potraviny vydržely co nejdéle čerstvé a chuťově kvalitní, pak si nenechte ujít následující řádky.

refrigerator-1132254_1920

Správná teplota lednice je základ

Ideální stav nastane ve vaší lednici poté, co se teplota nepřevýší nad 4°C, což má svůj logický důvod. Zatímco čerstvé maso vyžaduje teplotu do 4°C, mleté maso naopak potřebuje jen 2°C a co se týče ryb, pak je nutné zajistit teplotu pohybující se v rozpětí od -1 do 2°C.

Jak na správné ukládání potravin

Jestliže patříte k lidem, kteří přijdou domů z nákupu a bezmyšlenkovitě vyskládají nakoupené potraviny na různá místa v lednici, pak jsou následující řádky určené právě vám. Ve stručnosti vám poradíme, kam které potraviny patří a kde je jejich ideální místo, aby se nekazily a vydržely tak mnohem déle. Nemusíte se bát, nejedná se o nic složitého, ovšem budete-li na tato pravidla myslet, poděkuje vám i vaše peněženka.

  • Nejvyšší polička v lednici patří aromatickým potravinám, jako jsou sýry, hotová jídla nebo uzeniny. Pokud si chcete do lednice umístit něco opravdu aromatického – například syrečky – pak vám doporučujeme skladovat tyto potraviny v uzavřených nádobách.
  • Pro uskladnění ovoce a zeleniny jsou určené boxy, které se nachází ve spodní části vaší lednice. Dejte si ale pozor, abyste do ledničky neumístili ovoce či zeleninu, která zde nemá co dělat, například: banány, okurky, rajčata, brambory, citrusy nebo lilky.
  • Do dveří lednice doporučujeme ukládat nápoje, vejce, marmelády, másla nebo hořčice.
  • Spodní přihrádka je určena ke skladování ryb, masa či masných výrobků, zatímco vyšší poličky využijte pro uložení výrobků mléčných.

Obrázek: pixabay.com