Řešíte problém s orosenými okny?
V zimním období, jen co se venku citelně ochladí, řeší spousta z vás problém s orosenými okny. Ačkoli děti to vítají s nadšením, neboť každé okno pak představuje ideální malířskou plochu, kde svými mistrovskými prstíčky mohou mezi kapičkami vody kreslit různé obrazce, rodiče už to vidí podstatně hůře. Zamlžená okna vám prozrazují, že vlhkost ve vašem interiéru je vyšší, než by měla být. Každého, kdo řeší problém s nadměrnou vlhkostí, jako první příčina automaticky napadnou nekvalitní okna či jejich špatné osazení. Ano, to může být pravda, ale stejně tak i nemusí. Vlhkost je prevít a nejenže se vám kvůli ní doma rosí okna, ale pomáhá i plísním, což rozhodně není vítaný jev. Do bytu proniká prostřednictvím pórů ve zdech či narušenými základy.
Lidská teorie o vlhkosti
Ačkoli si to možná neuvědomujete, vy sami se podílíte na zvýšení vlhkosti u vás doma. Přeci jen doma vaříte, žehlíte, myjete podlahu, koupete se, ale stejně tak i obyčejně dýcháte nebo se jen potíte. Problém nastává i ve chvíli, kdy doma sušíte prádlo a neotevřete k tomu okno, správně neodvětráváte koupelnu, ve které se někdo koupal nebo je výš byt přehlcený plasty. Ano, to všechno stačí.
S pravdou ven: proč se okna rosí?
S vlhkostí jde ruku v ruce teplota. Čím tepleji doma budete mít, tím více vlhkosti se vstřebá. Pak nastává situace, kdy teplý a ještě k tomu vlhký vzduch nemá kam zmizet, tudíž se vám nahromadí na chladnějších plochách, což jsou právě okna. Napadla vás otázka, proč tomu tak není v létě, kdy je také teplo? Jednoduše proto, že v letním období větráte prakticky pořád.
Větrejte intenzivně!
Zastáváte názor, že v zimě stačí větrat na mikroventilaci? Bohužel, vyvedeme vás z omylu – nestačí. Obecně platí, že byste měli co každé dvě hodiny vyměnit vzduch v interiéru a to zcela otevřenými okny. Stačí, když je tedy několikrát denně otevřete například na 5 minut.