Levné praníPraní je činnost, které se nevyhne žádná domácnost. Spousta hospodyněk skládá hlavu do dlaní, kdykoli si uvědomí, kolik je právě praní stojí. Zvláště v početných rodinách, kde se pere doslova ostošet, lezou výdaje za prací prášek, elektriku i vodu do závratných výšin. Chtěli byste prát levněji? V první řadě si prohlédněte svou pračku. V současné době jsou k dostání modely, které nabízí celou řadu funkcí a můžete s nimi nastavit praní pro lehce, středně i velmi špinavé prádlo. Pokud jste až doposud tuto možnost opomíjeli, dělali jste chybu a peníze házeli oknem. Měli byste vědět, že díky tomu se výrazným způsobem buďto zkrátí nebo naopak prodlouží cyklus praní.

Spotřeba

Při výběru nové pračky dejte přednost modelům, které patří do skupiny A+++. Jedná se o třídu spotřeby, navíc vyberete-li si mezi nejúspornějšími kousky, budete možná mile překvapeni, že najednou perete až o 30% levněji! Výhodou jsou i senzory, které rozpoznají množství prádla.

Plnění bubnu

Snažte se vyhnout situacím, kdy se vám v koši válí jen pár kousku prádla, ale vám to nedá a tak i ten trošek vyperete. Ovšem stejně jako není žádoucí plnit buben jen na půl, rozhodně se nedoporučuje nakládat mu víc, než dokáže zvládnout. Uvědomte si, že jakmile tam prádlo nacpete doslova pod tlakem, nevypere se vám pořádně. Navíc vám z pračky vyleze pomačkané a to vám zkomplikuje žehlení.

Berte ohled na materiál

Není žádnou novinkou před praním prádlo roztřídit dle barev. Málokdo z vás ale třídí prádlo i podle materiálů, o použití pracího prášku ani nemluvě. Je oblečení, které si pro kvalitní vyprání vyžaduje speciální prostředky.

Nepřehánějte to s prostředkem na praní

Další velmi častá chyba se skrývá v dávkování pracího prostředku. Někdo to s ním přehání, jiný naopak až moc šetří. Oboje je špatně. Pokud i vy zastáváte názor, že čím více špinavější prádlo perete, tím víc prášku musíte nasypat do bubnu, děláte chybu. Stejně tak chybují i ti, kteří se snaží ušetřit a prášku dávají až žalostně málo.