Chystátete se na prodej nemovitosti bez realitní kanceláře za zády, tedy vlastními silami? Přečtěte si tři nejčastější chyby, kterých se „samoprodejci“ nemovitostí dopouštějí.

1. Neadekvátní prodejní cena

Na prodej nemovitostí je třeba rozvahu /

Na prodej nemovitostí je třeba rozvahu /

Zorientovat se na trhu s nemovitostmi a dobře odhadnout prodejní cenu, dá zabrat i zkušenému odborníkovi. Laici bohužel až moc často cenu podcení (bojí se, že nemovitost za vyšší částku neprodají), čímž přicházejí o slušné peníze. Nebo naopak cenu ženou do nebeských výšin (chtějí z prodeje vytřískat co nejvíce), prodlužují tak dobu prodeje a v mnohých případech ani nemovitost za určenou cenu neprodají.

2. Nedostatečná prezentace nemovitosti

Chcete-li nemovitost dobře prodat, musíte ji potencionálním kupcům dobře prezentovat. Halabala vložené inzeráty na nějakých realitních stránkách mohou v některýc případech zabrat, v mnohých ale nikoliv. Dobře napsaný a propagovaný inzerát doplněný o profesionální fotografie nebo videoprezentaci, výrazně urychlí proces shánění kupců, a tím i celý prodej.

3. Špatné vyjednávání a smlouvy

Sehnáním kupce prodej nemovitosti rozhodně nekončí. Naopak nastává důležitá fáze vyjednávání. Je nutné dohodnout přesné podmínky prodeje nemovitosti, včetně konečné ceny a způsobu jejího předání, a vše podložit smlouvu. Otřelí kupci stlačí cenu prodávané nemovitosti na minimum a vyjednají neadekvátní předání peněz. Často se také v této branži podepisují nejasné smlouvy, které pro prodávajícího (popř.kupce) znamenají velký malér.