Úklid není zrovna jedna z nejoblíbenějších činností, kterým byste se věnovali s radostí. Čas od času se mu nevyhne žádná domácnost a v takové chvíli každá svědomitá hospodyňka poslušně padne na kolena s hadrem v ruce a kýblem plným vody vedle sebe. Co takhle zapojit do úklidu celou rodinu? Motivovat vaše ratolesti k domácím pracím je sice důležitý, leč složitý úkol, kterým ale musí projít každá rodina. Naivně čekat, že jim jednoho krásného dne svitne a všechno se naučí samy, není na místě. Dítě samo od sebe neumyje nádobí ani ho nenapadne naskládat po večeři nádobí do myčky. Tento úkol připadá na vás, přistupte proto k němu zodpovědně. 


Úklid s celou rodinou

  • Nechtějte po dítěti úkony, které vzhledem ke svému věku nezvládne

    Možná máte o svém dítku to nejlepší mínění, ovšem v tomto případě stůjte nohama pevně na zemi. Mnoho rodičů je skálopevně přesvědčených, že jejich dítě zvládne vše, co mu zadají, jenže tak to bohužel nefunguje. Jen proto, že vás nebaví utírat nádobí, tuto činnost nemůžete chtít po malém dítěti, kterému všechno padá z ruky. Budete-li vybírat práce pro svou ratolest, zohledněte jejich věk i schopnosti.

  • Všechny děti podělte rovným dílem!

    Když už bude do prací zapojeno jedno dítě, musí být i všechny ostatní. Neexistuje, aby jedno dítko pracovalo a to druhé se mu někde smálo a užívalo si hraním her na počítači. Ne, všechny děti podělte rovným dílem. Zkuste se jich zeptat, jakou domácí práci by chtěly vykonávat a pokud se mezi sebou dohodnou, nechte je dělat jen to, co si samy vybraly.

  • Odměny – ano nebo ne?

    Říci vašemu dítku, že to či ono prostě udělat musí, protože stav domácnosti bije na poplach, asi nebude tou nejlepší motivací. Mnohem lepším důvodem, proč se do úklidu pustí s radostí, je nějaká odměna, která je v práci podpoří. Zvažte proto nějaký systém odměňování za svědomité provedení daných úkolů. Uvidíte, že se vaše dítka budou snažit a nebudou se úklidu vyhýbat.