Znáte nejčastější mýty, které doprovází dřevostavby?
Pojem dřevostavby vám jistě nemusíme zdlouhavě představovat. Jedná se o typ objektu, jež je stále vyhledávanější a využívanější a těší se čí dál tím větší oblibě nejen ve světě, ale i u nás. Když se u nás před pár lety snažily prosadit, málokdo věřil tomu, že se jednou dočkají takové popularity. Jak už to tak chodí, co je nové, je pro spoustu lidí jiné a zkrátka divné. Co se dřevostaveb týče, nebylo tomu jinak. Když tady začínaly, začaly se společně s jejich příchodem rozšiřovat nejrůznější mýty. Ačkoli to možná bylo z pouhé nevědomosti, spousta lidí se těchto pověr drží, a proto dřevostavbám příliš nevěří. Zajímá vás, kde je pravda? Pak byste si rozhodně měli přečíst dnešní článek, ve kterém vám to rádi prozradíme!
Hoří, hoří!
Nejčastějším mýtem je bezesporu špatná požární odolnost. Ano,je sice pravda, že dřevo je hořlavý materiál, ale co se konstrukcí z dřeva týče, není tato pověra příliš na místě. Většina lidí totiž ani neví, že právě dřevostavby musí projít přísnými požárními předpisy. A věřte nebo ne, ale ve škále hořlavosti si až tak špatně nestojí. Kupříkladu křížem lepené dřevo má vysokou požární odolnost. Mýtus zbořen!
Pozor na škůdce!
Dalším velmi rozšířeným mýtem je skutečnost, že se vám doma velice brzy usadí nevítaní spolubydlící – škůdci. Moderní dřevostavby jsou tvořeny sendvičovými panely. Co to znamená? Materiály, které jsou pros tavbu použity, jsou předem důkladně ošetřeny proti škůdcům, dále jsou pak ještě chráněny obklady v podobě sádrokartonu či izolační kontaktní fasádou. Ani této pověře netřeba věřit, protože tyto materiály jsou následně schopny efektivně zabránit napadení nejrůznějšími škůdci. Mýtus zbořen!
Špatná údržba a jak je to s teplotními výkyvy?
Do třetice všeho dobrého – v tomto případě zlého – si dovolíme zmínit mýtus, který tvrdí, že dřevostavby jsou náročné na údržbu a že se vlivem počasí velmi brzo poničí. Pravdou zůstává, že i dřevostavby – stejně jako domy z jiných materiálů – potřebují čas od času pečlivou kontrolu. Pravidelná prohlídka a údržba je proto nepsanou povinností. A co se dlouhodobého působení slunečního záření, deště, vlhkosti, prachu či mrazu týče, je pravda, že způsobují erozi povrchu. I tomu se dá předejít pomocí pravidelné údržby. Mýtus zbořen!