Dotační programy, zpřísňování emisních norem a také lenost uživatelů. To je pouze několik důvodů, proč jsou automatické kotle na tuhá paliva v kurzu.

Automatické kotle v sobě kombinují hned několik výhod, které u ostatních způsobů vytápění nenajdete. Jedná se především o komfort a cenovou výhodnost. Automatické kotle umožňují vytápění a ohřev teplé vody pevnými palivy, ale přitom se nejedná o nic složitého. Nemusíte ručně přikládat a starat se každou chvíli o kotel. Zkrátka komfort je podobný jako u plynových a elektrických kotlů, ale oproti těmto typům značně ušetříte.

013749o34

Svůj podíl na tom má také extrémně vysoká účinnost při spalování. Díky tomu jsou automatické kotle na tuhá paliva přívětivější k životnímu prostředí, ale také k rodinnému rozpočtu.

Účinnost = úspora

Čím to je, že jsou automatické kotle tak úsporné? S jistotou můžeme říct jedno. O kouzlo se nejedná, i když to tak skoro vypadá, protože účinnost automatických kotlů dosahuje až 96%, což je opravdu neuvěřitelná hodnota. Ale konec srandy. Hlavním důvodem, proč jsou automatické kotle tak úsporné, je řídící jednotka.

Právě řídící jednotka dávkuje potřebné množství paliva do kotle tak, aby se v něm konstantně udržovala optimální provozní teplota. Tím dochází k maximální úspoře paliva a ke skvělé účinnosti.

Investice do automatického kotle na tuhá paliva je poměrně velká, ale běžně se vrátí už v průběhu několika let. Záleží na mnoha faktorech, ale udává se maximálně 5 – 7 let. V současné době je navíc možné zažádat o dotaci na nový automatický kotel ve třídě EKOdesign, na který je možné získat dotaci až 127 500,- Kč. Když se to podaří, máte automatický kotel téměř zadarmo.

Do budoucna už následují pouze úspory, které můžete použít na jiné aktivity. Přechodem z plynu ušetříte průměrně až 60% nákladů za vytápění a přechodem z elektřiny činí úspora až 75%. Nejedná se tedy o úspory pár drobných. Za celou zimu je možné ušetřit pořádný balík peněz.

Nehledě na to, že automatické kotle na tuhá paliva ušetří také spoustu času. Není totiž nutné neustálé ruční přikládání, které ročně zabere až 180 hodin. Řídící jednotka do kotle navíc přikládá tak, aby to bylo co nejefektivnější.

Pokud potřebujete vytápět větší objekt, nezoufejte. Je možné kaskádové zapojení automatických kotlů, díky kterému je možné dosáhnout výkonu až 400 kW.

Automatický kotel = pohodlná obsluha

Kotle na tuhá paliva ušly pořádný kus cesty kupředu. Na automatické kotle nemusíte sáhnout několik dnů a stejně vám budou poctivě vyhřívat domácnost. Stačí pouze jednou za 3-7 dnů doplnit zásobník paliva.

Velice snadná je také regulace. Kotel lze přepnout do takzvaného útlumového režimu, kdy automatický kotel spotřebovává minimální množství paliva, ale nezhasíná ho. Stačí pouze zmáčknout tlačítko a kotel se opět rozhoří naplno. To vše maximálně úsporně a bez zbytečných emisí.

Dříve takové tlačítko na kotlích na tuhá paliva nebylo. Nahrazovalo ho umělé „přidušení“, při kterém se výrazně snížila účinnost spalování. Zároveň docházelo k zvýšení emisí, které následně zanášely komínové šachty a snižovaly tím životnost kotle.

Bohužel ani u současných automatických kotlů na tuhá paliva se neobejdete bez vynášení popele. Nemusíte se toho však obávat. Stačí to pouze jednou za 3 až 7 dní, když spalujete uhlí a jednou za 3 až 5 týdnů v případě, že spalujete dřevní pelety.

Intenzita vynášení popele a doplňování paliva do zásobníku je pouze orientační. Záleží na kvalitě používaného paliva a na seřízení kotle.

Některé nové modely automatických kotlů navíc využívají takzvanou 3tahovou konstrukci vertikálního výměníku. Díky tomu má kotel účinnost až 96% a těleso stačí čistit jednou za 4 až 6 týdnů.

benekov-c-26

Automatické kotle na tuhá palivaBENEKOV je navíc možné doplnit o další skvělé vychytávky. V dnešním světě jistě mnoho lidí ocení ovládání prostřednictvím webového rozhraní, nebo mobilním telefonem. Díky tomu je možné automatický kotel na tuhá paliva přidat do systémů chytrých domácností.

Možností, jak vylepšit svůj kotel je podstatně více. Automatické kotle je možné doplnit automatickým doplňovačem, odpopelňovačem a také čističem výměníku. A to jsou věci, které značně ulehčí provoz, takže jejich pořízení určitě stojí za zvážení.

Pokud se však nechcete vzdát svého starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, nezoufejte. Mnoho renomovaných výrobců nabízí možnost přikoupení přestavbové sady ke kotlům na pevná paliva. Co z toho? Kotel, který nabídne všechny výhody automatických kotlů, včetně splnění emisních norem.

Moderní bezpečné technologie

Možná si kladete otázku. Je to bezpečné? Odpověď zní: Ano, je. Moderní automatické kotle na tuhá paliva mají celou řadu bezpečnostních prvků. Nemusíte se bát, že by došlo k nějakým problémům.

Vše splňuje veškerá kritéria pro bezpečný provoz. Mohou se stát různé scénáře, ale riziko havárie je sníženo na minimum.

Bezpečný provoz kotle zajišťuje havarijní termostat, který brání přehřátí. Termo-pojistku má také motor šnekového podávacího zařízení, takže nemůže dojít k přetížení. Nemůže dojít ani k prohoření paliva do zásobníku paliva, protože kotel chrání tavná tepelná pojistka.

Emisní třída a kotlíková dotace

Ovzduší znečišťuje spousta věcí, ale mezi nejvýraznější znečišťovatele patří staré kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. Není to žádná sranda, protože kouř způsobuje spoustu problémů. Ohrožuje všechny, kteří ho vdechují.

Špatné ovzduší ničí zdraví nám, našim dětem, sousedům, ale i všem ostatním živým organismům. Proč tedy ohrožovat život kolem nás a ještě k tomu za drahé peníze?

S novými automatickými kotly ušetříte, odlehčíte přírodě a nebudete ohrožovat své okolí. A nemusí vás to přijít draze. V současné době je možné čerpat peníze na nové kotle z takzvané Kotlíkové dotace, díky které snížíte náklady na pořízení nového kotle na minimum.

Další kolo dotací začne v některých krajích už tento podzim. Z toho důvodu je třeba jednat rychle. Kotlíková dotace má jasný cíl. Výměnu co nejvíce ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové, účinnější a nízkoemisní tepelné zdroje

Někdo se bojí papírování kolem dotací, ale pokud si pořídíte kotle BENEKOV, tak se bát nemusíte. Vše vyřídíme za vás. Máme s tím mnoho zkušeností, takže se na nás můžete spolehnout.

Standardem automatických kotlůje splnění emisní třídy 3; některé typy splňují dokonce i přísnější emisní třídu 4, 5 a EKOdesign, a je tedy možno na ně získat kotlíkovou dotaci až do výše 127 500,- Kč.

Podpořené kotle na uhlí a biomasu musí splňovat parametry Ekodesignu. (přísnější než 5. třída).

  • Dotace až 127 500 Kč bez starostí? Ano! Vše vyřídíme za vás! Kotle BENEKOV – http://www.benekov.com/ (v nabídce 12 druhů kotlů na kotlíkovou dotaci – uhlí a dřevěné pelety)

Podpořené zdroje a výše dotace:

  • Kotel výhradně na uhlí – výše kotlíkové dotace je z celkových nákladů 70 %
  • Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel – 75 %
  • Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla – 80 %
  • Bonus 5 % pro oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší (je definován seznam těchto lokalit)

Maximální uznatelné náklady, ze kterých bude hrazena procentuální dotace: 150 tis. Kč

  • maximální výše dotace 127,5 tis. Kč při max. 85 % – platí pro kotle na biomasu
  • maximální výše dotace 120 tis. Kč při max. 80 % – platí pro kotle na uhlí a biomasu

Kotle a kotelny BENEKOV

Současný název BENEKOV nese firma od roku 1991, ale její minulost sahá ještě dále do historie. Počátek firmy se váže k roku 1949, kdy se společnost jmenovala Strojní a výrobní kombinát se specializací na kovovýrobu. Nějaký čas výroba spadala také pod státní podnik DAKON.

Dnes je BENEKOV ryze česká rodinná firma, která funguje na jedničku. Jedná se o špičkového výrobce moderních automatických kotlů na tuhá paliva (uhlí a dřevěné pelety). Zájem o produkty má celá Evropa. V současné době BENEKOV vyváží do 23 evropských zemí. Zájem je v zemích od Velké Británie až po Rusko.

BENEKOV staví na jednoduchých hodnotách, které však velice dobře fungují. Pro BENEKOV je zásadní inovace, flexibilita a kvalitní tým odborníků a specialistů, kteří patří mezi špičku v oblasti úsporného vytápění.

Zákazníci se mohou spolehnout na perfektní produkty, které mají maximální kvalitu za minimální cenu. Samozřejmostí je také profesionální servis po celém území České republiky.