Vybíráte novou podlahu do vašeho bytu nebo domu? Vyzkoušejte vinyl! Nabízí spoustu předností a skvělé užitné vlastnosti. To vše v nepřeberném množství designů. Ve spojení s jednoduchou a rychlou pokládkou, voděodolností, možností instalace na podlahové topení a příjemnou cenovou nenáročností jsou vinylové podlahy jednou z nejlákavějších podlahových krytin. Své uplatnění najdou nejen v domácnostech, hodí se i do komerčních objektů.

barkotex-vinylove-podlahy-allura-flex-decibel

Co je to vinylová podlaha?

Standardně dělíme vinylové podlahy na dvě základní skupiny – homogenní a heterogenní. Homogenní neboli celovinylové jsou vyrobené z jedné vrstvy. Heterogenní jsou pak z několika na sebe nalisovaných vrstev. Kvalitnější podlahy z vinylu mají ještě ochranou PUR vrstvu, která usnadňuje údržbu. Na ni se aplikuje fotografický dekor, který se dále pro vyšší odolnost chrání transparentní nášlapnou vrstvou. Vinylové podlahy se nabízejí v dílcích nebo v rolích. Podle druhu se liší i způsoby pokládky.

Vinylové dílce

Vinylové dílce využijete skoro v každé místnosti v domácnosti. Jsou ideální do dětského nebo obývacího pokoje, do ložnice i do předsíně. Díky jejich voděodolnosti jsou vhodné i do kuchyně a koupelny. Své uplatnění ale nacházejí i v komerční zóně. Výjimkou nejsou kanceláře, školy nebo obchody. Do velkých prostor jsou ale vhodnější vinylové role.

Vinylové dílce jsou obvykle ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Někdy se jim říká i lamely. Rozměry se liší dle výrobce. Nabízejí se v několika variantách: celoplošně lepené, samolepicí, zámkové nebo volně položitelné. Celoplošně lepené se pokládají nalepením dílců na povrch, využívá se k tomu podlahářské lepidlo. Samolepicí jsou na spodní straně opatřené samolepicí vrstvou. Jejich instalace je jednoduchá – odlepíte krycí vrstvu a dílec nalepíte na podklad. Ten musí být zcela hladký a rovný. Zámkové vinylové dílce se pokládají bez lepení. Zapojují se do sebe pomocí zámkového spoje, který najdete na každé lamele. Jedná se o tzv. plovoucí pokládku. Volně položitelné dílce mají na rubu protiskluznou podložku, díky které se pokládají na volno.

Vinylové role

Do velkých komerčních objektů se často instalují celoplošné vinylové role. Jejich využití je obvyklé v průmyslových a výrobních halách, nemocnicích, sportovních centrech, kancelářských budovách nebo nákupních centrech. Oceníte je ale i doma, zvláště pokud máte velkou halu nebo třeba obývací pokoj. Vinylové role se pokládají lepením nebo na volno. Pro volnou pokládku je doporučená plocha maximálně 20 m2. Pro větší prostory doporučujeme role celoplošně přilepit podlahářským lepidlem. Rozměry rolí se obvykle pohybují mezi 20 a 30 m na délku a 2 až 5 metry na šířku.

Pokládka vinylové podlahy

Ačkoli se vinylové podlahové krytiny pokládají několika rozdílnými způsoby, platí pro jejich instalaci stejná pravidla. Povrch musí být absolutně rovný a čistý. Je potřeba odstranit všechny nečistoty, drobné kamínky nebo písek. Mohly by se totiž časem na podlaze projevit. Výhodou je, že pokud budete podlahu lepit, můžete ji i v tom případě brzo používat. Nebojte se dlouhého čekání, lepidlo obvykle schne zhruba 4 hodiny. Díky struktuře vinylu je možná pokládka na podlahové topení. Změnám tvaru podlahy zabrání sklovlákenitá mřížka, umístěná pod vrstvou vinylu.

barkotex-vinylove-podlahy-centiva

Proč vinylovou podlahu?

Důvodů je spousta. Vinylové podlahy mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. Jsou odolné vůči vodě a vlhkosti, nedochází k žádným deformacím. Mají nízký tepelný odpor, jsou rozměrově stabilní a nabízejí dobré akustické vlastnosti. Jsou odolné a mají dlouhou životnost. Pokud přece jen dojde k poškození podlahy, můžete vyměnit pouze špatný dílec. Podlahy z vinylu jsou pružné i tvrdé zároveň. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, nemusíte se obávat poškrábání nebo oděru. Vinylové podlahy jsou hygienické, antialergické a antistatické, což podstatně usnadňuje jejich údržbu.

Údržba vinylových podlah

Čištění podlah z vinylu je opravdu jednoduché. Intenzita je pochopitelně závislá na frekvenci užívání a znečištění. Standardně podlahu stačí zamést nebo vysát. Poté ji vlhkým hadrem nebo mopem vytřete a máte hotovo. Při úklidu stačí používat běžný saponát, vhodný na čištění vinylových podlah.

barkotex-vinylove-podlahy-designflooring-loose-lay1

Vinylové podlahy od těch nejlepších

Díky široké nabídce vinylových podlah není snadné zvolit tu nejlepší. Pokud chcete být opravdu spokojeni, doporučujeme vybrat některou z osvědčených značek. Patří mezi ně vinylové podlahy Parador, Centiva, Designflooring, Forbo, Pergo nebo Tarkett.