Digestoř může být i designovou chloubou vaší kuchyně /

Digestoř může být i designovou chloubou vaší kuchyně /

Při vaření vzniká celá řada exhalací, které dokážou znepříjemnit jak samotný pobyt v místnosti, tak navazujících prostorách. Mastná pára může ulpívat jak na stěnách, tak různém zařízení a meziprostorech. Pomoci odstranit tento problém, může právě vhodně zvolená digestoř. Digestoře rozdělujeme na odtahové, které nasátý vzduch filtrují a odvádějí ven z budovy. K instalaci takového digestoře, je podmínkou napojení na komín nebo odtahové vedení, které je umístěno ve ventilační šachtě či světlíku. Pokud uživatel nedisponuje takovýmto napojením, nabízí se možnost použít digestoř recirkulační, která vzduch nasaje, přefiltruje a opět vpustí zpět do místnosti. Digestoře mimo jiné působí i jako zajímavá dekorace. Při nákupu digestoře je důležitý výkon, kvalitní filtr a vhodné osvětlení. Při výběru digestoře bereme v potaz velikost místnosti, zda se jedná pouze o kuchyň nebo propojení jiných místností s kuchyní.

Odtahové digestoře

V rámci provozních nákladů, představují nejlevnější variantu, která odvádí páru a pachy z interiéru. Mezi její údržbu, se řadí pouze čištění filtru, který zachycuje mastnotu a hrubé nečistoty.

Recirkulační digestoř

Mimo jiné obsahuje aktivní uhlíkový filtr, který nasává pachové složky a páry. Vydrží až 6 měsíců. Nadstandardní recirkulační digestoře, jsou opatřeny indikátorem, který sám upozorní na nutnou výměnu. Účinnost je srovnatelná s odtahovou digestoří, avšak provoz je mnohem nákladnější.

Zabudované digestoře

Pokud nebudeme brát v potaz technické parametry, lze rozdělit digestoře také podle konstrukčního zpracování. Digestoř může být volně zavěšená nad sporákem, jako součást kuchyňské sestavy, těmto se říká digestoře komínkové. Pokud sporák stojí zvlášť na ostrůvku, bude zavěšená digestoř, zpřístupněna ze všech stran a ty se nabízejí, jako digestoře ostrůvkové.