Garážová vrata se dnes dají pořídit v několika variantách. Dávno pryč jsou doby, kdy vstupy do většiny soukromých garáží chránila obyčejná křídlová vrata, jež byla z plechu či ze dřeva. Moderní systémy jsou daleko propracovanější. Přispívají tak ke snadné obsluze a delší životnosti. Jednou z možností, kterou můžete zvolit, jsou sekční garážová vrata.

Proč zvolit sekční garážová vrata?

Garážová vrata jsou k dispozici v mnohých variacích /

Garážová vrata jsou k dispozici v mnohých variacích /

Sekční vrata jsou v současnosti nejoblíbenější variantou. Je to dáno jejich přednostmi. Mají jednoduchý systém ovládání, při manipulaci nezabírají prakticky žádný prostor navíc, pozitivem je i jejich dobrá tepelná izolace, díky níž jsou vhodné i pro vytápěné garáže.

Princip sekčních vrat

Sekční vrata fungují na jednoduchém principu. Jejich součástí je kolejnicový systém, po němž se při otevírání a zavírání pohybují. Ve chvíli, kdy garážová vrata otevíráte, zajíždí pod strop dovnitř místnosti. Jsou přitom tvořeny několika sekcemi, které jsou propojeny panty. Při pohybu se tak dveře prohýbají, neposunují se jako jeden celek, jak je tomu v případě výklopných dveří. Pohyb je zajištěn ocelovými lanky.

Systémy ovládání sekčních dveří

Sekční garážová vrata zažívají obrovský boom /

Sekční garážová vrata zažívají obrovský boom /

Pro garážová vrata s tímto systémem lze v současnosti pořídit několik druhů ovládání. Nejlepším řešením je klasické dálkové ovládání, které stačí mít při sobě. Další možností je ovládání přes čidlo, případně je možné v domě zabudovat zapínání přes klasický vypínač, který je podobný jako tlačítko pro osvětlení.

Tyto způsoby ovládání se ostatně používají i pro venkovní markýzy, které jsou rovněž užitečným doplňkem pro rodinné domy.

Ať už zvolíte sekční garážová vrata, nebo dáte přednost výklopným či rolovacím, dávejte si pozor na kvalitu materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Rozhodně doporučuji obrátit se s objednávkou na prověřenou firmu, která má s jejich výrobou dostatečné zkušenosti a má dobré reference. Jde přeci jen o investici v řádech tisíců korun.