Pokoj pro prvňáčkaKdyž dítě dospěje do školního věku, je to úplně nová situace nejen pro něj, ale i pro jeho rodiče. První třída představuje první pořádné odloučení od rodiny, kdy si dítko musí zvykat na nové prostředí, nové kamarády i nové povinnosti. S nástupem do první třídy jde ruku v ruce i obměna dětského pokojíčku. Rodiče si musí uvědomit, že jejich dítě vyrostlo a odteď potřebuje úplně jiné věci, než na které bylo doposud zvyklé. Možná i vy máte doma prvňáčka, který již pár měsíců úspěšně zvládá první školní krůčky, ale vy jste mu doteď neupravili pokoj tak, aby vyhovoval všem jeho potřebám. Pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas pustit se do proměny! Pokud si se zařízením školáckého pokojíčku nevíte rady, držte se našeho článku, ve kterém vám poradíme, jakým způsobem postupovat. S námi nemůžete udělat chybu! 

Dostatek úložných prostorů

V tomto případě se řiďte především dispozicemi pokojíčku, abyste školáčkovi místo praktického pokoje nezařídili spíše skladiště. Velmi oblíbené a praktické jsou poličky, na které si dítko může odkládat věci dle libosti – knížky, sešity případně i hračky, kterých se nechce vzdát. Pravděpodobně vás čeká i obměna šatníku, takže i co se skříně týče, myslete do budoucna a snažte se pořídit dostatečně velké úložné prostory. Nezapomeňte ani na tužky, pera, pastelky – ty umístěte do stojanu na stole. Školákovi se může hodit i nástěnka, kam si může pověsit školní rozvrh či rozpis kroužků.

Psací stůl je základ

Pokoj pro prvňáčkaPsací potažmo pracovní stůl můžeme označit za středobod pokojíčku pro školáka. Do této chvíle vašemu dítku možná postačil malý stoleček, na kterém si kreslilo, modelovalo či hrálo, jenže teď je čas pořídit takový stůl, u kterého bude moci školáček psát úkoly, počítat, číst či malovat. Chcete-li, aby stůl vydržel i několik let, pořiďte mu takový, který má omyvatelnou desku. Pracovní stoly se dají pořídit za rozmanité ceny, vy se však řiďte vašimi možnostmi. Výška stolu by měla odpovídat výšce dítěte, na to zaměřte svou pozornost jako první. Co se židle týče, volte takovou, která se dá libovolně nastavovat.

Osvětlení na prvním místě

Zajímá vás, jak je to s osvětlením? To je v dětském pokojíčku zvláště důležité, dejte si proto při jeho rozmisťování hodně záležet. Přes den bohatě postačí denní světlo. Pro jeho maximální využití umístěte pracovní stůl naproti oknu, pozor ale na přímé světlo, kterému můžete zabránit pomocí clony. Jakmile se setmí přichází na řadu lampička. Ta by dítku neměla svítit do očí, nýbrž by měla dosahovat pod jejich úroveň. S lampičkou nechávejte rozsvícené i hlavní světlo, aby se školáčkovi příliš rychle očička neunavovaly.