Plazma vs LCDVánoce jsou sice za námi, ale zajímavých pořadů, filmů a seriálů je v televizi pořád dostatek. U televize tráví většina lidí spoustu času – ať už sami jen tak z nudy či při společně strávených večerech s rodinou, kdy sledují zajímavý film. Televize k našim životům zkrátka patří. Ačkoli dříve jste neměli moc na výběr a k dostání byly pouze klasické „bedny“, dnes už je všechno jinak. Mezi  nejprodávanější televize patří ty ploché a i ty vám nabízí hned dvě varianty – plazmu a LCD. Otázka „která z nich je lepší?“ zůstává stále nezodpovězená a ani odborníci na ni nemají jednoznačnou odpověď. Proč? Každá z nich má svá pro a proti a záleží jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Jste připraveni slyšet pravdu? 

Pomůže vám cena?

Pro mnohé z vás je právě cena nejdůležitějším kritériem, proč si ji tedy nezmínit? Pokud byste v obchodě s elektronikou zbystřili, zjistili byste, že nabídka LCD televizí zvysoka válcuje nabídku plazmy. Nejmenší LCD pořídíte o velikosti 40 cm v úhlopříčce, jejíž cena startuje na 5000,-Kč. Kdo by měl zájem o dvakrát tak velkou televizi, bude svou peněženku muset připravit na částku kolem 10.000,-Kč. A jak jsou na tom plazmy? Ty se začínají vyrábět až od 107 cm a větší. Cena se pohybuje od 10.000,- Kč více, ale rozhodně nepodléhejte dojmu, že jsou plazmy drahé. Jejich cena rapidně klesá, a to je možná bod k dobru, nemyslíte?

S plazmou za dokonalejším obrazem!

Považujete se za televizní fajnšmekry, kterým záleží na kvalitě sledovaného obrazu? Pak je pro vás právěPlazma vs LCD toto kritérium ještě důležitější, než již zmiňovaná cena. V tom případě je pro vás jasnou volbou plazma, která vám nabízí mnohem kvalitnější obraz než LCD. Odborníci se shodují na tom, že opravdovou černou můžete vidět jen u plazmy, zatímco LCD vám dokáže nabídnout jen hodně tmavou šedou. Názor je to zajímavý, chcete se jím ale řídit? Nutno ale podotknout, že technologie LCD televizí jde mílovými kroky kupředu a neustále se zdokonaluje. Co to znamená? Že i u LCD bylo dosaženo opravdu vysokého kontrastu a i ta hodně tmavá šedá je už skoro černá.

LCD se lépe věší na stěnu

Plazma vs LCDSamozřejmě nechceme vychvalovat plazmu na úkor LCD! Jsou i vlastnosti, které naopak hovoř ve prospěch LCD varianty. První podstatnou výhodou je menší hmotnost. Plánujete-li si novou televizi zavěsit na stěnu, měli byste tento parametr brát v potaz. Stejně by měli přemýšlet i ti, kteří chtějí televizi přenášet z pokoje do pokoje. I v tomto případě je jasnou volbou LCD. Nejenže je lehčí než plazma, ale zároveň je mnohem méně náchylnější k poškození. Třetí výhoda se skrývá v menším lesku. LCD televize se zkrátka tolik neleskne, proto se na ní můžete dívat i ve chvíli, kdy vám do pokoje praží polední slunce.