TerasaTerasa je příjemnou součástí domů, kterou lze využívat těmi nejrůznějšími způsoby – od relaxace, přes příjemní posezení s rodinou či přáteli po chvíle odpočinku a ničím nerušeného klidu. Ano, mít doma terasu je fajn a mnohdy i luxus, který si – bohužel – nemůže dovolit každý. Ať už z nedostatku prostoru či financí, které by k jejímu vybudování rozhodně byly potřeba. Možná že i vy toužíte po terase, která by dokázala zpříjemnit odpolední i večerní chvíle. Možná přemýšlíte nad vybudováním úplně nového prostoru, nebo jen chcete přebudovat stávající terasu. Ať tak či onak – s těmito čtyřmi radami rozhodně nic nezkazíte!

Terasa radí: Orientuj mě správně!

Chcete-li svou terasu využívat od podzimu do jara a od jara do podzimua my věříme, že rozhodně chcetemyslete na správnou orientaci vzhledem ke světovým stranám. Nemáme jich moc – vlastně jen 4 – takže výběr není příliš pestrý, přesto nesprávným výběrem můžete uškodit jen sami sobě a odsoudit se tak k užívání jen na pár teplých měsíců. A to by byla škoda. Nejideálnější dispozicí je jihovýchodní strana, ale pouze v případě, že má terasa dobré odstínění.

Materiály dle vašeho gusta

Zpravidla se jako materiál pro podlahu teras používá dlažba, kámen, dřevo, cihly a v poslední době začíná vládnout dřevoplast.  Vzhledem k náročným podmínkám, kterým jsou terasy vystaveny –  výkyvy tepla, střídání sucha a tepla nebo vliv slunce i mrazu – je třeba na správný materiál myslet už při samotném budování terasy. Je dobré zaměřit se na takové materiály, které se dají dobře udržovat, ošetřovat a které by v případě potřeby šly snadným způsobem vyměnit.

Na sklon se nesmí zapomínat!

Spádování terasy má podstatný vliv na její dlouhodobý vzhled. Chcete-li aby vaše terasa vydržela v pěkně vyhlížejícím stavu i několik let, důkladně ji vyspádujte. Zajistíte tak rychlý odtok dešťové vody i tajícího sněhu. Myslete však na důležitý faktor, že úroveň terasy musí být pokaždé nižší, než podlaha interiéru, ze kterého na ni budete vstupovat. Důležité je to z toho důvodu, aby se zabránilo zatíkání vody do domu.

Zábradlí, zábradlí – děkuji, že mě ochráníš!

Je-li vaše terasa v přízemí plochy vyšší než půl metru, musí být zajištěna zábradlím. Mohlo by dojít k nepříjemnému pádu a věřte, rozhodně by vás to potom nelechtalo. Pokud máte děti, pojistěte svou terasu zábradlím o minimální výšce 0,9 metru a vyhněte se příčkám v horizontálním směruděti by ho mohly použít jako žebřík. Pokud vaše terasa navazuje na zahradu, můžeme místo zábradlí použít živý plot.