Koupelna patří k nejčastěji užívaným prostorám v každé domácnosti.  Ve většině případů navíc koupelna nemá okna a svítit se v ní musí i přes den. Z těchto důvodů je výběr kvalitního a bezpečného koupelnového osvětlení zásadní otázkou.

Bodová svítidla – ano, či ne?

Vhodnou variantou osvětlení koupelen bývá kombinace různých osvětlení – jak těch stropních, tak i osvětlení zrcadla. Lepší je vyhnout se bodovým svítidlům a místo toho zvolit světlo, které zajistí rovnoměrné osvětlení a nebude Vás oslňovat. U zrcadla umístěte svítidlo buď nad něj, nebo po jeho stranách.

Bezpečnost je na prvním místě

Při umísťování koupelnových svítidel je třeba dbát specifických bezpečnostních opatření. O tom, zda se vybrané osvětlení dá použít ve vlhkém prostředí koupelny, rozhoduje stupeň jeho ochrany proti vniknutí pevných předmětů a vody (značí se zkratkou IP). Koupelna je rozdělena do čtyř zón podle možnosti umístění světelných zdrojů, na které se můžete podívat zde.

Nezapomeňte na vhodnou barvu osvětlení

Jak ženy při líčení, tak například i muži při holení vousů potřebují věrné podání barev svítidla. Koupelna je tak jednou z místností, kde oceníte vysokou hodnotu Indexu podání barev. Je také vhodné vybrat správnou barevnou teplotu osvětlení. Do koupelny se lépe hodí chladnější odstín (okolo 5 500 K). Nejčastěji se prodává pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Správné osvětlení ve Vašem domově je velmi důležité, dokáže ovlivnit jak Vaši fyzickou, tak duševní pohodu. Pokud se chcete o jeho výběru dozvědět více, tak si stáhněte e-book, který je psaný odborníky a zcela zdarma.