Spoléhat se na jedno centrální osvětlení v každé místnosti – na to se již dávno nehraje. Hitem současné doby je vícero druhů osvětlení a to nejen v koupelně, ale i kdekoli jinde v domácnosti. Vzhledem k tomu, že až žalostně mnoho lidí právě v koupelně sází jen na jedno hlavní světlo, jsme se rozhodli vytvořit dnešní článek, ve kterém vás přesvědčíme, že si i vaše koupelna zaslouží mnohem více. Co se vybraných světel do koupelny týče, měly by být dostatečně bezpečné, protože přijdou do styku s vlhkem a mokrem. Pojďte se společně s námi podívat na „světelné možnosti“, které jsou pro vás a vaší koupelnu připraveny.

Bezpečné rozdělení osvětlení

Osvětlení v koupelně

Ještě než se vydáte do obchodu, abyste si domů donesli nové osvětlení pro vaší koupelnu, zamyslete se především nad tím, kam je v interiéru umístíte – a to s ohledem na dosah vody. Koupelna se z pohledu bezpečnosti rozděluje na tyto následující zóny:

  • zóna 0 uvnitř vany nebo sprchového koutu
  • zóna 1zeď za vanou či uvnitř sprchového koutu
  • zóna 2 v dosahu do 60 cm od zdroje vody
  • zóna 3zbývající prostor

Lze se řídit i něčím jiným?

Osvětlení v koupelně

Pro výběr nového osvětlení se můžete řídit i dispozicemi vaší koupelny a rovněž i jejího využití. Ačkoli je mnoho z vás přesvědčeno, že se do sprchového koutu hodí jedině klasické bodovky, pravdou je, že se můžete nechat inspirovat i stále oblíbenějšími LED pásky, které jsou odolní vůči vodě. Některé sprchové hlavice jsou navíc doplněny o LED diody, které mohou měnit barvu.

Co všechno si můžete pořídit?

Kromě hlavního světla si do koupelny můžete umístit i světla doplňková, jež mají nejen praktickou, ale i estetickou stránku. Běžně se používají k zrcadlům nebo u sanity či sprchových hlavic. Světlo lze po drobných úpravách umístit i mezi obklady nebo do sádrokartonu.

Moderní osvětlení zrcadla

Osvětlení v koupelně

Zrcadlo je neodmyslitelnou součástí každé koupelny a i tento praktický a estetický doplněk může být příjemně osvětlen. Pravdou je, že osvícená či podsvícená zrcadla jsou stále oblíbenější a vyhledávanější.