S příchodem teplejšího počasí začíná spousta z vás uvažovat o výměně oken. Jestli i vy čekáte, až se počasí konečně umoudří a venku nebudou panovat tak ukrutné zimy a výkyvy teplo, abyste se mohli pustit do kompletní výměny, ještě si před tím přečtěte dnešní článek. Poradíme vám, jak se při výběru správně rozhodovat, abyste se neunáhlili a nekoupili zajíce v pytli. A teď ruku na srdce: umíte se orientovat v profilech? Ovládáte komory a kování? Víte, co jsou to štítky jednotlivých typů? Pokud ne, máte hned o důvod navíc, proč tento článek přečíst až do konce!

mytí oken

Profil, bez profilu, k profilu…

Je vaším cílem pořídit si plastová okna? Pak byste měli zahodit veškerý stud a na rovinu se prodejce zeptat na jejich profil. Profil je tvar a šířka rámu. Samozřejmě se nemusíte vyptávat do sebemenších detailů, ze kterých byste ve finále stejně byli jen zmatení, bohatě postačí, když se budete zajímat především o kvalitu. Ne všechny značky jsou prvotřídní a nabízí dokonalý poměr cena/kvalita. 

Není kování jako kování

Ve většině případů se setkáte s ocelovým kováním. To má výrazný vliv na otevírání/zavírání oken, jejich sklápění či mikroventilaci. V tomto případě byste se určitě měli zajímat o skutečnost, zda je či není kování doplněno o uzavírací body, díky kterým se pak okenní křídlo lépe přitiskne k rámu. Stejně tak si pohlídejte, zda je okno seřiditelné třemi směry: do strany, nahoru a doprostřed.