Hynoucí květinyKvětiny jsou příjemným zpestřením domácnosti. Jsou krásné, barevné a tvarově velice pestré. Do bydlení vnáší exotický nádech, dokonale dotváří celkovou atmosféru interiéru a oživují nudný prostor. Ovšem jen v případě, kdy jsou zdravé a plné života. Žluté listy, povadlé květy a hnědé skvrny na listech nevypadají přitažlivě. Možná i vy bojujete se zvadlými květinami. Přijde vám, že jsou pěkně nevděčné? Vždyť je každý den zaléváte, vyčlenili jste jim ideální místo na parapetu u okna a jak se vám odvděčí? Místo toho, aby se zdravě zelenaly, rostly a barevně kvetly spíše chřadnou, uvadají a žloutnou. Možná si už delší dobu lámete hlavu, proč tomu tak jak. Třeba se jen dopouštíte jedné z nejčastějších chyb – přelévání – nebo je v tom něco úplně jiného. Co je váš problém?

  • 1. Přelévání

    Chcete znát nejčastější důvod, proč květiny hynou? Jednoznačně přelévání. Spousta lidí chce svým květinám dopřát jen to nejlepší. Často se jim zdá, že jejich rostlinkám něco chybí. Světlo? Stín? Teplota? Ne! Určitě je to voda. A svádět jakoukoli negativní změnu na nedostatek vody je špatně. Drtivá většina květinkromě bahenních druhů, jako je například šáchornesmí stát ve vodě. Příliš vlhká zemina zabraňuje kořenům dostatečně dýchat a  začínají postupně uhnívat. A co čeká květinu s uhnilými kořeny? Nic jiného než zánik.

  • 2. Zaschnutí

    Druhou nejčastější chybou, kteří se pěstitelé květin dopouští je přesychání. Pravou zůstává, že žádná květina nemůže bez vody přežít. Samozřejmě i v tomto případě existuje výjimka potvrzující pravidlo v podobě téměř nezničitelných sukulentů. Ty mají díky svým dužnatým listům neustálou zásobu potřebné vody. Pokud jste dostatečný přísun vody svým květinám zanedbali, ale ještě nejsou – jak se říká – úplně na troud, pokuste se je zachránit. A jak to udělat? Celý květináč ponořte na pár minut do vlažné vody.

  • 3. Nedostatek světla

    Hynoucí květinyVšimli jste si, že vaše rostliny ztrácí svou krásu a sytou barvu, kterou vám učarovaly? Pak věřte, že je někde problém. Na vině bude pravděpodobně nedostatek světla. Co pro to můžete udělat? Umístěte své květiny blíže k oknu. Ovšem máte-li doma stínomilnou rostlinu, mezi které patří například monstera, nemusíte na jejím umístění absolutně nic měnit. Takovým rostlinám se ve stínu zkrátka daří. Naopak rostliny, které vyžadují světlo, budou mnohem spokojenější na okenním parapetu nebo alespoň v jeho těsné blízkosti. Intenzitu světla můžete znásobit i bílou stěnou nebo zrcadlem. Existuje i nákladnější řešení v podobě speciálních zářivek. Tato varianta je ale dražší, a proto musíte zvážit, zda do toho chcete investovat, či nikoli.