Hynoucí květinyMáte problém s hynoucími květinami? Pak jste na tom správném místě! Možná patříte do té skupinky lidí, kteří ať dělají co dělají, jejich květinám se zkrátka nedaří. Ale proč? Spousta pěstitelů si den co den pokládá jednu a tu samou otázku: Co dělám špatně? Důvodů, proč květiny chřadnou, vadnou a ztrácí své barvy, je celá řada. O to těžší je přijít na ten správný, kterým zrovna vy svým květinám ubližujete. Zaléváte je dostatečně, ale ne moc? Vymezili jste jim vhodné místo, které neškodí? Dali jste je do dostatečně velkého květináče? A přesto vám kytky vadnou a vadnou a vadnou? Pak je pořád něco špatně. Pokud jste se nepoučili z předchozích dvou článků, které vám připomněly nejčastější chyby, zkuste své naděje vložit do toho dnešního. I ten vám přináší další důvody, díky kterým květiny trpí.

  • 7. Nedostatek výživy

    Každý svědomitý pěstitel rostlin ví, že kořeny čerpají všechny důležité živiny. Možná si říkáte, že to není nic nového. Máte pravdu – není. Na co ale většina lidí zapomíná, je dodávání potřebných živin rostlinám. Květiny vám do krásy neporostou, nebudete-li je pravidelně hnojit. Na výběr máte opravdu širokou škálu nejrůznějších hnojiv, z nichž se nejsnadnější používá ta tekutá. Podle návodu ji rozmícháte do konvičky s vodou a rostlinky přikrmíte. Vybírat můžete podle druhu rostlin, které máte doma. Buďto můžete používat jedno univerzální hnojivo – což je pohodlnější – nebo si pořídit speciální hnojivo na rostliny okrasné, kvetoucí, palmy a podobně.

  • 8. Škůdci

    Květiny sice výborně oživí váš interiér, ale nejen jim se v pokoji daří. Výbornou ornou půdu na stejném místě má i hmyz, který si na nich pochutnává. Největšími nepřáteli květin jsou svilušky, mšice, třásněnky a puklice. Jak tomu předejít? Velice jednoduše – stačí, když květiny čas od času zkontrolujete. zatímco mšic si všimnete téměř okamžitě, se sviluškami to budete mít mnohem těžší. Dají se usvědčit pomocí jemných pavučinek, které vytváří na spodní straně listů.

  • 9. Choroby

    Hynoucí květinyMyslíte si, že nic horšího než škůdci, neexistuje? Pak věřte, že bohužel ano. Ještě více než mšice či svilušky rostlinám uškodí choroby, které jsou hůře rozpoznatelné a způsobují je mikroskopické houby a bakterie. Věřte nebo ne, ale i květny chorobami trpí. Možná právě tohle je ten důvod, proč se u vás doma květinám nedaří. Třeba jste to jen přehlédli. Například houby, které jsou nejčastějšími viníky chorob, vytváří na listech hnědé, mokvavé skvrny. Pokud taková místa na svých rostlinách zpozorujete, odstraňte je a nakažené rostliny izolujte od ostatních.