Dosloužil vám sporák nebo se stěhujete a ten, na němž byste měli vařit, vám nevyhovuje? Nic si z toho nedělejte. Poradíme vám, jak si správně vybrat elektrický sporák a na co se při výběru zaměřit, abyste byli spokojeni. Není to žádná věda.

Elektřina střídá plyn

výběr sporáku nepodceňujte /

výběr sporáku nepodceňujte /

Zatímco dříve převládaly v českých domácnostech plynové sporáky, dnes začínají situaci ovládat ty elektrické. Přece jen je plyn stále tak nějak zlověstnější. Možná tedy máte jasno, že chcete elektrický sporák, ale už nevíte, z jakých druhů si vybrat a proč.

Existují 3 druhy, mezi nimiž si můžete volit. Jde o sklokeramické, indukční a litinové. U všech samozřejmě v prvé řadě záleží na rozměrech, které máte k dispozici a můžete je sporákem vyplnit, dále však i na tom, jak často vaříte. Sklokeramickými sporáky se pochopitelně myslí sporáky se sklokeramickou varnou deskou, stejně tak je tomu u dalších 2 zmíněných druhů.

Litinové sporáky

Sporáky s litinovými plotýnkami bývají ty nejlevnější elektrické sporáky na trhu. Bohužel, to, co ušetříme při koupi, se odrazí na vysokých nákladech na provoz. Dlouhé zahřívání plotýnek a jejich dlouhé chladnutí dávají dohromady asi 60% efektivitu při vaření. Proto jsou tyto sporáky vhodné pro občasné vaření.

Sklokeramický zázrak

Sklokeramický sporák je nejvhodnější variantou pro ty, kteří nemohou vařit na plynu. Sklokeramická deska dosáhne velmi rychle požadované teploty, oproti jiným druhům sporáků je ten sklokeramický úspornější a snadněji se udržuje v čistotě. Je efektivnější než sporák litinový.

Sporáky s indukcí

Indukční sporáky, tedy sporáky s indukční varnou deskou, jsou absolutní špičkou, co se sporáků týče. Vyšší pořizovací cena by neměla odradit především ty, kteří vaří často a rádi. S indukcí to totiž bude ještě větší radost. Už žádné zbytkové teplo a žádné čekání na zahřátí. Jediné, na co musíte pamatovat, je nutnost užívání nádobí z feromagnetického materiálu s plochým dnem.

Při výběru elektrického sporáku se vždy dívejte také na to, co nabízí. Zaměřte se na rozměry, objem, energetickou třídu, počet programů a další funkce, které vám mohou práci v kuchyni ještě více usnadnit. Přejeme vám při výběru hodně štěstí a spokojené chvilky v kuchyni!