Kdo v dnešní době zařizuje nové bydlení či rekonstruuje to stávající, tak jistě rychle přišel na to, že množství nabízeného sortimentu z řad domácího vybavení je skutečně nepřeberné a zorientovat v něm vyžaduje značnou trpělivost a ostražitost. My se v tomto článku podrobněji zaměříme na rozkládací jídelní stoly; popíšeme si jejich druhy, poradíme, na co si dát při jejich výběru pozor a kde koupit jedny z nejkvalitnějších.

Podle čeho vybírat jídelní stůl?

V nejobecnější rovině rozlišujeme vedle pevných i rozkládací jídelní stoly. Zatímco první variantu již po koupi není možné nijak přetvořit, rozkládací jídelní stoly jsou, co se velikosti týče, volně transformovatelné. Pokud tedy holdujete dýchánkům s přáteli anebo chcete mít na Vánoce pohromadě u jednoho stolu celou rodinu, doporučujeme volit variantu rozkládací, která ve složeném stavu zabírá v místnosti málo místa, avšak po rozložení nabídne dostatek prostoru všem, kteří se hostiny či posezení účastní.

rottdesign-anna

První věc, kterou budete zřejmě řešit, bude tvar. Obchody s nábytkem nabízí jídelní stolykulaté, oválné, čtvercové a obdélníkové. Pamatujte přitom, že pokud se opravdu zaměříte čistě na rozkládací jídelní stoly, dostanete „dva v jednom“; pokud totiž čtvercový nebo kulatý stůl rozložíte, logicky obdržíte tvar obdélníkový, respektive oválný.

Ruku v ruce s tvarem kráčí rozměry jídelního stolu, u kterých důrazně doporučujeme se na chvíli pozastavit a věnovat tomuto aspektu zvýšenou pozornost. V první řadě musíme samozřejmě dbát na to, aby se nám stůl pohodlně vešel do jídelny či kuchyně a taktéž samotný přístup k němu byl komfortní. Speciální pozornost však věnujte i tomu, aby samotné hodování bylo pohodlné a gastronomický zážitek vás ani vaší návštěvy nerušil nedostatek osobního prostoru! Pamatujte, že každý stolující by měl disponovat prostorem minimálně 60, ideálně však 80 cm na šířku a stejně tak při nejmenším 30, v lepším případě 40 cm do hloubky stolu. Sami navíc jistě umíte ocenit, kdyžvám uprostřed stolu vybývá dostatek prostoru – ideálně alespoň 30 cm – například na odložení hrnce s polévkou či salátovými miskami. Samozřejmostí je pak volba vhodné výšky stolu; pamatujte, že pod stůl se musí pohodlně vejít židle i s vaší maličkostí!

rottdesign-masivni-stul-antigua

Aby rozkládající jídelní stůl plnil vaše očekávání na 100%, měli byste v neposlední řadě brát při koupi ohled na jeho materiál, který v ideálním případě kombinuje špičkové estetické i praktické vlastnosti. Jinak řečeno, ideální jídelní stůl by měl být příjemný na dotek, nabízet moderní design a přitom být vysoce odolný vůči poškození a jednoduše omyvatelný, abyste se na jeho dlouhou životnost mohli skutečně spolehnout.

Pro výše zmíněné parametry stále více a více nabírají na oblíbenosti nejen rozkládací jídelní stoly z masivu, které v sobě všechny vyjmenované aspekty příkladně snoubí. Je to totiž právě masiv, který v dnešní době navíc za rozumné peníze nabízí skvělý moderní design, vysokou odolnost, snadnou údržbu a dlouhou životnost. Co se estetické stránky týče, dominují jídelní stoly z masivu širokou paletou variant, z nichž si každý zákazník bez problémů vybere pro svou domácnost to „pravé ořechové“.

Rozkládací jídelní stoly z masivu, na jejichž produkci a prodej se mimo jiné specializuje i renomovaná česká společnost Rott, můžete zakoupit v široké škále barevných odstínů, kterých je docíleno lakováním nebo mořením. Hlavní plus představuje oproti jiným, byť třeba lacinějším materiálům možnost renovace v případě poškození.

A kam pro takovýto stůl vyrazit?

Rott – jídelní stoly z masivu aneb zlatý český ručičky v praxi!

Zaměříme-li se konkrétně na rozkládací jídelní stoly z masivu, automaticky naši pozornost upoutá známá česká firma Rott, která se právě výrobou a následným prodejem praktických, avšak zároveň esteticky vysoce vyspělých jídelních stolů zabývá. Stejně tak, jako jsme se výše věnovali jednotlivým parametrům z obecného hlediska, pro správný výběr jídelního stolu tolik důležitých, si přesně v onom pořadí představíme nabídku firmy Rott.

rottdesign-masivni-stul-elli_163

Co se tvaru týče, společnost Rott, která je jedním z posledních důkazů, že rčení „zlatý český ručičky“ stále platí, nabízí rozkládací jídelní stolyčtvercového, obdélníkového, ale i kulatého a oválného tvaru o různých rozměrech tak, aby si dle svých prostorových možností vybral skutečně každý.

Rott jídelní stoly, včetně rozkládacích variant, jsou vyráběny z masivu, který garantuje dlouhou životnost a pochází nejčastěji ze Severní Ameriky, Německa, Itálie a dalších prověřených destinací, přičemž veškeré tyto stromy disponují certifikací plně obnovitelných zdrojů (PEFC).

I v tomto případě si však můžete detailněji vybrat dle svých preferencí.Je libo dubový, bukový nebo ořechový jídelní stůl? Je to jen a jen na vás, v nabídce najdete všechny tři! V případě bukových a dubových jídelních stolů je povrchy přitom možné mořit anebo bělit do odstínu, který si předem vyberete. Kromě toho je možno jídelní stoly samozřejměolejovat, lakovat nebo voskovat dle přání zákazníka tak, aby bylo docíleno jednak požadovaného estetického efektu, a jednak došlo k žádoucímu zvýšení celkové odolnosti nábytku.

Kromě toho můžete využít i různé speciální služby, které se zpravidla vážou na určité druhy stolů. Pro představivost se jedná o volbu navazující kresby dřeva, specielně v případě divokého dubu pak nabízí společnost Rott tzv. vycínování suků. U jídelních stolů o rozměrech 160 x 80 cm a vyšších se nabízí opatření dekoračním boxem či dodatečné prosklení.

Pro milovníky originální podoby pak společnost Rott připravila kolekci již částečně hotových surových přírodních desek, z kterých si můžete nechat vyhotovit stůl přesně dle Vašich představ.

Kolekce WoodArt pro milovníky originální podoby

Z řady nabízeného sortimentu Rott nově vystupuje kolekce WoodArt, která vychází z konceptu zachování originální, tzn. surové podoby dřeva tak, aby byl na první pohled patrný jeho původ. Co se samotného dřeva týče, masivní stoly z kolekce WoodArt vděčí za původ zejména tmavšímu ořechu ze Severní Ameriky, evropským ořešákům a samozřejmě letnímu a zimnímu evropskému dubu.

rottdesign-woodart-2

Oproti ostatním jídelním stolům tak v případě řady WoodArt dochází k ponechání prasklin a boulí, které nejsou nijak upravovány, natož pak odstraňovány. Sami si tak vyberete, v jaké konečné podobě se jídelní stůl dostane do vaší domácnosti; druh a design dřeva, tvar nohou, výplň prasklin, úhel seříznutí hran a podobně – to vše záleží jen a jen na vaší volbě.

Všechny nabízené desky si můžete prohlédnout a následně i vybrat na adrese www.rottdesign.cz/woodart, kde zároveň naleznete špičkové náhledy a veškeré detailní informace včetně ceníku. V případě jakéhokoliv dotazu vám doporučujeme využít kontaktní formulář přímo na webu, kde také naleznete telefonický kontakt a adresy dvou kamenných poboček společnosti Rott, které sídlí v centru Prahy a v Hromnicích v Plzeňském kraji.