Klasická, nebo úzká pračka? Která je lepší?
Zvláště ti, kteří bydlí v panelákovém bytě nebo nemají příliš prostornou koupelnu by vám jistě řekli, že na úzké pračce není vůbec nic špatného. Oni ji totiž mají a vzhledem k nedostatku prostoru to pro ně bylo mnohdy jediné řešení. Ovšem není důvod plakat nad klasickou pračkou! Úzká pračka se totiž s přehledem vyrovná té větší a pro někoho je menší varianta dokonce i lepší. Spousta lidí se drží mylné představy, že se do úzkých praček vejde jen malé množství prádla, tudíž je nutné prát častěji a to se výrazně podepíše na účtech za vodu i elektřinu. Možná i vy zastáváte stejný názor. Je to škoda. Úzké pračky jsou stejně dobré jako ty větší. Nevěříte? Čtěte dál!
Kapacita
První úzké pračky se objevily zhruba před dvaceti lety a jejich kapacita vzhledem ke dvěma až třem kilogramům prádla tedy nebyla nijak valná a oslňující. Naštěstí ty dnešní – současné – vyperou až šest kilogramů. Pokud jste se vždycky spokojili s pěti kilogramy vypraného prádla – vyhovovala vám kapacita pračky – je pro vás naprosto zbytečné, abyste si pořizovali širší pračku. Vzhledem k tomu, že se počítá váhá suchého prádla, úzká pračka – bez mrknutí oka – dokáže vyprat například desatery džíny, pětadvacet triček či dokonce padesát kousků spodního prádla. Ještě pořád váháte?
Velký buben není na škodu
Pro praní je velký buben bezesporu výhoda. A to nejen kvůli tomu, že se dovnitř vejde více věcí a také praní povlečení či záclon je mnohem jednodušší. I tohle slim pračky zvládnou.
Nepřicházíte o žádný program
Myslíte si, že klasické pračky mají celou řadu programů, které si bez problému poradí s tím nejšpinavějším či naopak nejjemnějším prádlem? Ovšem stejnou nabídku vám poskytnou i úzké pračky. Najdete u nich například možnost odloženého startu či nabídku snadného žehlení, kdy je vyprané prádlo po vytažení z pračky jen minimálně rozmačkané. Chcete-li i něco navíc, hledejte u slimek i programy na hedvábí, vlnu, džíny, boty, ruční praní nebo program rapid, který vše zvládne za pouhých čtrnáct minut.
Úsporné praní
Byli jste zastánci dvoukilových praček, které byly pro svou kapacitou naprosto ideální pro jedno či dvoučlennou rodinu a neskutečně vás mrzí, že již vymizely z trhu? Žádný strach. Nemusíte se bát, že byste s pětikilovými pračkami prali až moc draze. Jak klasické tak i úzké pračky mají své speciální technologie, díky kterým si prádlo zváží a praní mu uzpůsobí. Vaše obavy, že by spotřebič pral a spotřeboval vodu i energii na pět kilo prádla, když vy jste tam uložili jen dvě trička, jsou naprosto zbytečné.
Kdy je lepší mít klasickou pračku?
Možná jste po přečtení tohoto článku nabyli dojmu, že jsou úzké pračky natolik dokonalé, že by měly okamžitě nahradit ty klasické, věřte, že někdy je lepší mít doma pračku klasickou. Ptáte se kdy? Inu například v početnějších rodinách, kdy není problém nasbírat i deset kilo prádla nebo i v těch rodinách, ve kterých jsou alergici. Tam je třeba velmi často prát polštáře i deky, a proto se velký buben bezesporu hodí.