čištění spotřebičůZimní sezóna pomalu, ale jistě končí, a proto je třeba popřemýšlet o jarním úklidu. Po mrazivé zimě se jen málokomu chce do pracného uklízení, jenže i přes veškerou snahu se jarní čístce zkrátka nevyhnete. Jarní úklid ovšem neznamená jen čistá okna a pořádek ve skříních. Ještě než si do puntíku naplánujete letošní generální úklid, zahrňte do něho i údržbu pračky, ledničky, mrazáku a dalších pomocníků, bez kterých si běžný chod domácnosti neumíte představit. Zaslouží si to! Většina lidí neví, že domácí spotřebiče vyžadují pravidelné čištění, kterému se musíte věnovat s ohledem na frekvenci jejich používání. A teď ruku na srdce: Dodržujete to, nebo na to nenápadně zapomínáte?

Lednička a mrazák

Ledničku a mrazák jistě používáte každý den. A vzhledem k tomu, že vám tyto dva pomocníci věrně slouží den co den, věnujte jim při úklidu dostatečnou péči. Pečlivě omyjte vnitřní prostory, důkladně je odmrazte, pozornost věnujte i odtokovému kanálku a myslete také na kondenzátor. Chvilku vám to sice zabere, ale věřte, že se vám tato časová investice vrátí i s úroky. Součástí lednice jsou i poličky a mřížky, na které rozhodně nezapomínejte.

Pračka

Jeden z nejvytíženějších spotřebičů v domácnosti je jednoznačně pračka. I na její úklid si vyhraďte čas. Nejdříve ji pusťte naprázdno, nejlépe na 60 či 90°C. V pračce se během praní usazují zbytky z oblečení, ale vysoká teplota si s nimi hravě poradí. Jakmile pračku zapnete bez prádla, nezapomeňte program nastavit bez ždímání. Proč? Je třeba, aby se v závěru vypustila voda. Dále vyčistěte filtr, propláchněte zásobník a otřete gumové těsnění kolem otvoru na dvířka.

Myčka

Přesně tak, ani na myčku nesmíte zapomenout. Co se jejího čištění týče, svou pozornost zaměřte především na jemný mikrofiltr, který je umístěný ve spodní části. V tomto místě ulpívají veškeré nečistoty mastnota. V tomto případě se vyplatí myslet na čištění myčky preventivně a alespoň jednou za dva měsíce použít speciální čistič určený na myčky.