Mnoho lidí domnívá, že nejdůležitější součástí postele, která se postará o kvalitu vašeho spánku, je matrace. Není to pravda. Ano, matrace je samozřejmě hodně důležitá, ovšem neméně důležitý je i správný výběr roštu, jehož výběru byste měli věnovat dostatek času i pozornosti. Správný rošt by měl splňovat několik základních parametrů a vlastností, na které je třeba brát zřetel. Zároveň i zde platí, že čím větší a různorodější výběr, tím složitější konečné rozhodování. Naštěstí ale máte tento článek, ve kterém jsme se blíže podívali na druhy roštů i na to, jaké vlastnosti by měly splňovat. Jestliže plánujete nákup nového roštu, určitě si nenechte ujít užitečné a radami nabité následující řádky!

Rošt

Vlastnosti roštů

Správný rošt by měl splňovat následující 4 vlastnosti. Snažte se proto na ně brát ohled, protože jedině tak neuděláte ve svém rozhodnutí chybu.

 • druh dřeva
 • počet lamel
 • šířka lamel
 • vzdálenost lamel

Druhy roštů

Nyní se společně blíže podíváme na jednotlivé druhy roštů, které jsou v současné době k dostání. Uděláte si tak předběžnou představu, který z roštů by pro vás mohl být ten ideální.

 1. Lamelový rošt

  Co se lamelového roštu týče, slouží především jako pružný a zároveň i dostatečně prodyšný podklad pod matraci. Velice dobře napomáhá s váhou člověka, který na posteli spí a matrace tak díky tomu získá na delší životnosti. Vzhledem k prodyšnosti lamelových roštů se nemusíte bát, že by se vám v matraci zabydleli nezvaní roztoči.

 2. Polohovací rošt

  Dalším typem roštu je rošt polohovací, pro který je jasnou a zároveň i nejideálnější volbou pěnová matrace. Mezi jeho největší přednosti patří dokonalá přizpůsobivost, protože napomáhá ke správné podpoře těla během spánku a do karet mu hraje i možnost měnit polohu dolních končetin, díky čemuž dochází k lepšímu prokrvování.

 3. Laťový rošt

  Do třetice zmíníme laťové rošty, které jsou hodně podobné těm lamelovým. K tomuto roštu je ale ideální pořízení zvýšené matrace, protože je určený především pro ty, kteří dávají přednost tvrdšímu lůžku.

 4. Motorový rošt

  Na závěr si popovídejme o motorových roštech, které představují finančně náročnou investici. Ovšem jestliže pro své zdraví chcete to nejlepší, pak si musíte připlatit. Motorové rošty se ovládají elektricky a jsou tedy vhodné pro lidi, kteří musí být upoutáni na lůžko a větší pohyb jim dělá problém.